Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vnáší nad stabilní čtyřkou do systému neklid, změny, pětka zpochybňuje řád. Může narušit rovnováhu a mnohy je vnímána jako destruktivní. Na druhé straně je však také posvátným číslem a pěticípá hvězda - pentagram - symbolizuje duchovní růst. Pentametr byl v antice používaný pětistopý časoměrný verš.

Pětka pohárů:

Obrazek

Lítost na minulostí, žal, melancholie, úzkost, zármutek, oddělení něčeho, co pro nás v životě je považováno za důležité, můžeme však počítat s podporou přátel, nezůstáváme na všechno sami,  bolest přejde, jde pouze o klam, jež brzy vystřídí dobrá nálada.

Pětka disků:

Obrazek

Finanční, citové a duchovní ztráty, je to karta krize, nejistoty, překážky v podobě žalosti, osmaělosti a někdy opravdového neštěstí, co se materiálna týče, projekty s chabými základy, budeme mít však strach, že vynaložené úsilí skončí prohrou, musíme projít určitou krizí, aby jsme dosáhli zisku pro budoucnost.

Pětka holí:

Obrazek

Boje v životě, drobná podráždění, krátké období potíží, výzva, sportovní soutěž a srovnání sil, ukazuje situaci kde máme předvést, co vlastně spočívá v naší osobnosti, jak daleko jsme schopni vydržet, v čem obstát, napínavé příležitosti.

Pětka mečů:

Obrazek

Přijetí omezení, je nutné pracovat na vlastním omezení, a rozširovat si své hranice, obtížná situace konfliktu, nepříznové změny, ponížení, nekalosti, ohavné chování, zároveň karty ponechávájí otázku zda tato škodolibost pochází od nás či jsme vlákani do pasti jako oběť, co se Pyrrhovo vítězství týče, slavit dlouho nebude.